Przeskocz do treści

O nas

Nasze stowarzyszenie działa nieprzerwanie od ponad 15 lat. Ponieważ przyświeca nam idea budowania społeczeństwa obywatelskiego, chcemy nie tylko promować miasto i gminę Lidzbark, ale też integrować lokalną społeczność. Dlatego właśnie za cel postawiliśmy sobie wspieranie wszelkiego rodzaju inicjatyw kulturalnych i sportowych oraz działania zmierzające do poprawy jakości życia mieszkańców naszej gminy.

W ciągu tych kilkunastu lat organizowaliśmy spływy kajakowe, kuligi i piesze wycieczki. Czynnie uczestniczyliśmy też w organizacji uroczystości patriotycznych i rocznicowych. Podejmowaliśmy działania związane m.in. z oznakowaniem szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, czy też z oświetleniem wieży kościoła św. Wojciecha.

Pod koniec lipca 2016 roku ogłosiliśmy I edycję Konkursu Fotograficznego Miasto i Gmina Lidzbark „Pocztówka z wakacji”. Swój udział zgłosiło 13 osób, które nadesłały w sumie 59 zdjęć. W 2017 roku uczestników było już 23, a jurorzy oceniali w sumie 109 fotografii. III edycja konkursu cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. Nadesłano 29 zgłoszeń.

Na trzy kolejne lata (2017 r., 2018 r., 2019 r.) wydaliśmy stowarzyszeniowy kalendarz, ilustrowany konkursowymi zdjęciami. Zorganizowaliśmy też dwie edycje konkursu plastycznego dla najmłodszych „Zima wokół nas” (2017 r., 2018 r.). W 2018 roku odnowiliśmy drewniane rzeźby przy lidzbarskiej promenadzie.

Ponieważ promowanie piękna naszej gminy - jej atrakcji turystycznych i walorów przyrodniczych - jest jednym z najważniejszych celów naszego stowarzyszenia, podjęliśmy też inicjatywę przygotowania gadżetów promocyjnych – kubków, koszulek, ekologicznych toreb, magnesów na lodówkę, parasoli i innych funkcjonalnych przedmiotów z lokalnym akcentem. Ciągle wzbogacamy naszą ofertę, a dochody ze sprzedaży gadżetów, tak jak dotychczas, przeznaczamy tylko i wyłącznie na realizację kolejnych inicjatyw i przedsięwzięć. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy już nabyli oferowane przez nas przedmioty, bo to m.in. dzięki nim możemy funkcjonować.

W czerwcu 2018 roku zorganizowaliśmy I Rodzinny Piknik Kolejowy. Po ponad 11 latach, przez 1 dzień na trasie Działdowo-Lidzbark-Działdowo kursował pociąg osobowy. Pod przygotowaną przez nas petycją do marszałków województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego w sprawie przywrócenia połączeń pasażerskich na odcinku Działdowo-Brodnica podpisało się prawie 3 tysiące osób, nie tylko mieszkańców naszego powiatu, ale także mieszkańców odległych zakątków Polski, za co serdecznie wszystkim dziękujemy! W miarę możliwości będziemy podejmować kolejne działania, ponieważ uważamy że komunikacyjne wykluczenie gminy Lidzbark blokuje jej rozwój.

Na przełomie 2019 i 2020 roku zrealizowaliśmy 3 projekty, na które udało nam się pozyskać środki zewnętrzne – w sumie prawie 7 tysięcy złotych. Rok 2020 rozpoczęliśmy od wydania okolicznościowych pocztówek i zakładek do książek z okazji setnej rocznicy powrotu Lidzbarka do Polski. Przed nami kolejne wyzwania.

Wszystkich zainteresowanych naszą działalnością, którym na sercu leży rozwój miasta i gminy Lidzbark, zapraszamy do współpracy! Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły i nowe wyzwania!