Przeskocz do treści

Pociąg do Lidzbarka

W sobotę, 16 czerwca Stowarzyszenie "Wrota Mazur" zaprosiło mieszkańców Lidzbarka okolic oraz wielu gości z całej Polski na I Rodzinny Piknik Kolejowy "Pociąg do Lidzbarka".

Główną atrakcją imprezy były przejazdy pociągu osobowego (na trasie Działdowo - Lidzbark Miasto - Działdowo), który naszemu stowarzyszeniu udało się ściągnąć do Lidzbarka po ponad 11-letniej przerwie.

Pierwszy kurs wyruszył z Działdowa punktualnie o godz. 10:00. Przez całą sobotę zaproponowaliśmy 5 przejazdów do przystanku Lidzbark Miasto oraz dodatkowo dwa przejazdy między Dworcem Głównym i przystankiem Miasto w Lidzbarku. Zainteresowanie "Pociągiem do Lidzbarka" przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - przez całą sobotę z oferty skorzystało około tysiąca osób.

Oprócz samej możliwości przejazdu pociągiem przygotowaliśmy także oferty specjalne: "Pociąg + Kajak", czyli możliwość przyjechania do naszego miasta pociągiem oraz wynajęcia kajaka na spływ rzeką Wel. Chętnym zapewniliśmy powrót z Chełst do przystanku Lidzbark Miasto na skomunikowanie z pociągiem powrotnym. Mieszkańców Lidzbarka, którzy wybrali się pociągiem do Działdowa zaprosiliśmy natomiast - wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Działdowskiej - na pieszą wycieczkę z przewodnikiem po Działdowie oraz do zwiedzania Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego. Przyjeżdżający do Lidzbarka mieli za to okazję zwiedzić tutejsze Muzeum Pożarnictwa oraz Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficzne w Jeleniu. Przygotowaliśmy także ofertę specjalną dla fanów kolejnictwa, którzy licznie przybyli do naszego miasta.

Więcej na temat idei przywrócenia Lidzbarkowi połączeń kolejowych na jeden dzień oraz na temat przygotowań do imprezy można przeczytać w poniższych artykułach prasowych:

Przejazdom pociągów towarzyszył I Rodzinny Piknik Kolejowy. W parku przy dworcu Lidzbark Miasto czekały m.in. stoiska gastronomiczne i atrakcje dla najmłodszych. Wszyscy zainteresowani mogli także osobiście wesprzeć starania stowarzyszenia „Wrota Mazur” o przywrócenie regularnych połączeń osobowych na trasie Działdowo-Lidzbark.  Zainteresowani mogli podpisać petycję w tej sprawie, którą zamierzamy złożyć u marszałka województwa.

Obszerne relacje do przeczytania także w prasie lokalnej, hobbystycznej oraz oczywiście w miesięczniku naszego stowarzyszenia:

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację "Pociągu do Lidzbarka", firmom i instytucjom, niezwykle hojnym sponsorom oraz tak licznie przybyłym uczestnikom I Rodzinnego Pikniku Kolejowego serdecznie dziękujemy.