Przeskocz do treści

Jednorożec zawitał do Lidzbarka

27 lipca 2021 roku, dzięki współpracy naszego stowarzyszenia z firmą Turystyka Kolejowa "Turkol.pl" z Poznania, po raz kolejny w Lidzbarku zawitał pociąg specjalny "Jednorożec". Przejazd odbył się w ramach kilkudniowej imprezy "Mazury 2020".

Z tej niecodziennej okazji skorzystało wiele osób. Pociąg był wypełniony prawie do ostatniego miejsca. Była to także nie lada gratka dla miłośników kolei. Skład pociągu zestawiony był bowiem z zabytkowych wagonów z lat 20-tych ubiegłego wieku oraz wygodnych wagonów dalekobieżnych z lat 70-tych, które wielu mieszkańców naszego miasta na pewno bardzo dobrze pamięta z czasów planowego ruchu. Pociąg ciągnęła lokomotywa znanej z naszych torów serii SM42. Była to więc nie tylko atrakcja i ciekawa lekcja historii, ale i okazja do nostalgicznych wspomnień...

Na stacji w Lidzbarku nasze stowarzyszenie zorganizowało II Rodzinny Piknik Kolejowy. Zaproponowaliśmy moc atrakcji nie tylko dla pasażerów niecodziennego pociągu, ale także dla mieszkańców naszego miasta, którzy tłumnie przybyli na Główny Dworzec.

Podczas pikniku odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Marty Kaczorowskiej. 9-letnia lidzbarczanka choruje na ostrą białaczkę szpikową. Wymaga ciągłej rehabilitacji i drogiego leczenia. Był także czas na podsumowanie prowadzonej przez nas akcji "Kilometry dobra". Wszystkim hojnym darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Sądząc po zainteresowaniu wydarzeniem i zadowolonych minach uczestników, jesteśmy przekonani, że przejazd pociągu specjalnego "Jednorożec" na stałe wpisze się w kalendarz lidzbarskich imprez. A może za kilka lat dojedziemy nim aż do Brodnicy??