Przeskocz do treści

Zmarł Zbigniew Rzeszutko

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o odejściu Zbyszka Rzeszutko. Przychodzi nam pożegnać się z naszym serdecznym przyjacielem i wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia "Wrota Mazur".

Kto go poznał, ten wie, że była to niezwykle serdeczna i ważna dla naszej społeczności postać. Był człowiekiem mądrym, pełnym wewnętrznego spokoju i rozwagi, a jednocześnie przyjacielskim, serdecznym i umiejącym żartować. Felietony, które pisał o codziennym życiu mieszkańców Lidzbarka co prawda nie dotarły jeszcze jako publikacja do rąk czytelników, ale mamy nadzieję, że kiedyś tak się stanie, bo to ważna lektura nie tylko dla tamtejszej społeczności, ale można powiedzieć, że zawierająca obserwacje życia i problemów mieszkańców tożsame dla każdej innej miejscowości w naszym regionie.

To był wspaniały człowiek, nawet dla tych, którzy znali go krótko miał wiele serdeczności i poświęcał im swoją uwagę. To wielka strata dla naszego Stowarzyszenia.


Dla przypomnienia:

Zbigniew Rzeszutko urodził się 15.04.1939 w podrzeszowskiej wsi Łukawiec.

Do przejścia na emeryturę w roku 2005 pracował jako doradca technologiczny i ekonomiczny rolników powiatu działdowskiego.
Wiersze poety ukazały się w publikacjach indywidualnych Różnorodnie i kolorowo oraz w ramach Portfela Literackiego zbiorek poetycki To i owo. Twórczość Zbigniewa Rzeszutko można też znaleźć w wydawnictwach zbiorowych m.in.:
Tam gdzie rodzą się wiersze - działdowski almanach poezji r. 2013, Zbliżenia 3 - mławsko-działdowski almanach poetycki, r. 2013, Vigusiowa kuźnia słowa - wiersze i bajeczki dla dzieci, r. 2015, Działdowo „… miasto moje a w nim” r. 2016
W 2016 r. ukazała się wspólna publikacja Ewy i Zbigniewa Rzeszutko pt. Lidzbark w obrazach historią i słowem lekko powiązanych.
To również autor ponad 100 felietonów i artykułów publikowanych w prasie lokalnej, czasopismach fachowych wojewódzkich i krajowych ( pseudonim „Zielony” zapewne znany jest mieszkańcom Lidzbarka).

Był członkiem Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur” i wieloletnim prezesem tego stowarzyszenia.
Był znanym społecznikiem. Prywatnie człowiek niezwykle serdeczny i emanujący życzliwością i optymizmem, budujący i pielęgnujący dobre relacje międzyludzkie.
Człowiek wielkiego formatu i dobrego serca.

Należał do Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.

za: http://lidzbark.wm.pl/